
Ja sam Ana
Proizvodim i prodajem sapune od 2012. godine. Najviše o sapunima sam naučila u vlastitoj proizvodnji te paralelno proučavajući teoriju nakon svakodnevne prakse. Redovito održavam tečajeve izrade sapuna širom regije.
Proizvodim i prodajem sapune od 2012. godine. Najviše o sapunima sam naučila u vlastitoj proizvodnji te paralelno proučavajući teoriju nakon svakodnevne prakse. Redovito održavam tečajeve izrade sapuna širom regije.
Velika sreća i čast je bilo učiti raditi sapun od vrhunske mentorice. Izradu sapuna dugujem Suzani iz Strasbourga (Soap Insomniac). Ona me naučila u dva tjedna stvarima koje drugi uče čitavo desetljeće. Radim sa 100 kg ulja po jednom lijevanju i zato sam bila prisiljena vrlo dobro upoznati čitav proces „u dušu“ i tako zagospodariti greškama (jer bacanje tolike količine ulja skupo košta). Radila sam u manjim količinama namjerne greške kako bi znala točno kada i zašto se događaju.
Ana Karabatić
Suprug i ja imamo maslinik i OPG Delić. Naš brend Sapunerija RVSTICA je prisutan u pedesetak trgovina diljem hrvatske obale, od Dubrovnika do Rovinja, te u Pragu, Njemačkoj i Poljskoj. Obitelj Delić obrađuje maslinike na ovom području već nekoliko stoljeća. Imamo nekoliko zlatnih medalja za maslinovo ulje sa “Noćnjaka”. Maslinovo ulje je glavna namirnica naših sapuna i kozmetike.
Prije nego sam počela proizvoditi sapune, radila sam kao grafički dizajner. Diplomirala sam na višoj ekonomskoj školi u Splitu a potom završila grafički fakultet u Zagrebu. Zaposlena sam od svoje 18 godine. Obožavam male proizvodne obrte i planinarenje.
Kada sam rodila blizanke uvidjela sam da skoro sva tada dostupna sredstva za pranje beba u sebi sadrže prilično agresivan deterdžent SLS. Zainteresiralo me zašto je sredstvo kojim se skida mazut s metala također glavni sastojak svih kupki i šampona za bebe.
Proučavajući čime se konstantno peremo, shvatila sam koliko nepotrebno koristimo agresivne deterdžente, kako teško razgradive supstance izlijevamo u okoliš u ogromnim količinama, koliko plastične ambalaže nakon kupki, šampona, micelarnih otopina (sve su to deterdženti) neprestano bacamo… A običan sapun je sasvim dovoljan, ako ne i bolji od svega toga. Bolji je prema koži; nema jeftinih nepotrebnih štetnih kemikalija. Bolji je prema okolišu; u vodi se brzo razgrađuje, a ambalaža mu je zanemariva u odnosu na grozne plastične boce. I tako je došla ideja da izbacim sve deterdžente iz domaćinstva te tu ideju učinim ostvarivom i korisnicima mojih sapuna i tečajeva.
Prijavite se na zanimljivosti o prirodnoj kozmetici.