Naša koža je jedan organ! Perući čitavo tijelo blagim sredstvima, djelujemo blagotvorno na čitavu našu kožu. Jeste li znali kako možete sredstvima za pranje doprinijeti zdravijoj, nježnijoj i ljepšoj koži?
Savjet broj 1. Peri se manje
Kraljica Elizabeta je rekla: “Perem se jednom tjedno, trebalo, ne trebalo!”
Pošto je ona bila jako moćna kraljica i mogla se svaki dan prati u kozjem mlijeku, ova njena izjava pokazuje da su nekad standardi čistoće bili drugačiji. I umnogome bolji prema našoj koži. Danas svi zaziremo od najmanjeg mirisa tijela i patimo od pretjerane sterilne čistoće. Dermatolozi smatraju da je zdravije se prati dva do tri puta tjedno nego svaki dan, ako se radi o normalnom životnom ritmu. Dakle prvi savjet je: Peri se manje! Prodajem sapune i unatoč tome ovo godinama pričam na svojim tečajevima ali ljudi ne prihvaćaju to kao istinu. Pretjerano pranje je štetno zato što tako skidamo površinski sloj kože i narušavamo mikrobiološku ravnotežu.
Savjet broj 2. Koristi kišnicu ili filter obrnute osmoze, a ako nemaš ništa od toga onda barem vodu s malo octa
Kvaliteta vode je jako bitna u osjećaju koji će tvoja koža imati nakon pranja. Zato nakon pranja u kišnici, vodi koja nije puna klora i kamenca, naša koža je meka i svilenkasta na dodir, kao i kosa. Marketinške poruke nas uvjeravaju da su najbolji sapuni za našu kožu oni koji imaju ph 5,5 jer je to pH naše kože. To nisu sapuni. Sapuni su oko pH 10. Oni su lužnati i dobro je da je tako jer tako sapun “ubiva” viruse i bakterije. Marketinške poruke ne govore da se svako sredstvo za pranje, bilo detergent niskog pH, ili sapuni visokog, ispere vodom koja je pH 7. I da se pH nakon pranja brzo vraća u normalu, tj. za nekakvih petnaestak minuta. Voda iz vodovoda ima pH blago povišen, dok je kišnici pH ispod sedmice. Voda sa sobom odnosi sredstvo za pranje, a ona na koži ostaje zadnja. Zato je kvaliteta vode bitna jednako koliko i nježan i kvalitetan prirodni sapun.

Savjet broj 3. Sapuni rađeni hladnim postupkom
Omraženi sastojak skoro svih kupki, gelova, šampona, ama gotovo svih sredstava za pranje, SLS, sodium laureth (ili lauryl) sulfate me i potaknuo da radim svoje sapune. Svi sulfati su dosta agresivni prema koži i najčešći uzrok naše suhe kože tijela. Detergenti često ostavljaju svilenkast osjećaj na koži ali je u biti isušuju te rade čak i hormonalnu neravnotežu. Konvencionalni sapuni su često preagresivni. Kada kažemo sapun zamišljamo starinski babin sapun za rublje ili neki jeftini konvencionalni neke megaproizvodnje iz supermarketa. Sapuni hladnim postupkom u odnosu na konvencionalne sapune imaju višak ulja i višak glicerina što dodatno njeguje kožu. Najčešće nisu rađeni s dodatnim štetnim i nepotrebnim kemikalijama, imaju prirodne sastojke poput meda koji njeguje kožu i ako su dobro formulirani i napravljeni poput naših s većinskim maslinovim uljem uistinu su dosta nježni.

Savjet broj 4. Voda ne smije biti prevruća
Vruća voda isušuje vašu kožu. Neka bude mlaka. Ako imate volje, uvrstite u vašu rutinu i poznatu Wim Hof metodu polijevanja hladnom vodom. Ja se svako jutro polijevam skroz hladnom vodom 5 minuta i tako mjesecima i osjećam se odlično nakon toga. Ali za početak ne trebate toliko, dovoljno je 15 sekundi nakon tuširanja. Savjetuje se i zadnje pranje kose obaviti u hladnoj vodi zbog kvalitete dlake.
Savjet: Pročitajte sitna slova na vašoj micelarnoj otopini, jer samo ime micelarna otopina otprilike znači otopina detergenta u vodi. Ako sadrži SLS, vjerojatno je to razlog vaše isušene kože.
Kako ja perem svoje lice?
Uglavnom se ujutro umijem u mlakoj vodi, a sapun s medom koristim kad skidam šminku pazeći da mi ne uđe u oči.
Tijelo perem raznim sapunima izrađenima hladnim postupkom, najčešće je to sapun s medom ili neki piling sapun poput sapuna Summertime (izvanredan kod uraslih dlaka).
Ruke perem sapunom SPA s morskom soli ili ako sam vrtlarila, sa sapunom Aurora.
Intimno područje perem isključivo mlakom vodom, po preporuci dermatologa.
